Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü

Yeditepe Üniversitesi’ nde 1996 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi programı içinde Prof. Sadun ERSİN tarafından kurulan Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Türkiye’de bu alanda açılan ilk özel üniversite bölümüdür. Daha sonra uzun yıllar Yrd. Doç. Dr. Nazan BORA ve Prof. Dr. Cemil TOKA başkanlığında süren eğitimimiz, 2018 Bahar Dönemi’ nden itibaren Dr. Öğr. Gör. Ayşem Gülin BAŞAR önderliğinde yürütülmektedir.

Bugün bölümümüz profesyonellerin ve akademisyenlerin oluşturduğu eğitim kadrosu ile kapsamlı bir eğitim programına sahiptir. Yeditepe Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen faklı üniversitelerden gelen eğitim kadrosu ile birçok yaklaşımı birarada barındırarak tasarım eğitiminde zenginleşmeyi hedeflemiş ve  bu yolla oluşan geniş bir perspektifi eğitime aktarmıştır.

Alanında öncü ve lider kurumlardan biri olan Yeditepe Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, Türkiye’de özellikle özel üniversiteler içinde üniversite adayları tarafından en çok tercih edilen bölümdür. Bölümümüz, uygulama yönelik, yaratıcılığı vurgulayan, bir eğitim yaklaşımını benimsemiştir. Çeşitli sektörlerden yerel, ulusal ve uluslararası firmaların işbirliğiyle yürütülen eğitim projelerinin gerçekleştirildiği proje dersleri ve açık jüri değerlendirmesi, öğrencileri ilk işleri için çok daha deneyimli ve profesyonel hale getirmektedir. Üniversitemizin sanayi ile ortak olarak geliştirdiği projelerde de disiplinlerarası guruplar oluşturularak öğrencilerimize yer vermektedir.

Bölümümüzün; İtalya, Hollanda, Belçika, Çekya  gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden tasarım okullarıyla öğrenci ve personel değişimi anlaşması vardır.  Üniversitemizde veya fakültemizde yer alan diğer bölümler ile gerçekleştirilen yan dal ve çift ana dal anlaşmaları ile öğrencilerimiz ilgi duydukları alanlarda ikinci bir üniversite diplomasına sahip olabilmektedirler. Bölümümüz, yerel tasarım etkinliklerinde, yarışmalarda, fuarlarda ve sergilerde olduğu kadar uluslararası tasarım etkinliklerinde, araştırma toplantılarında ve ağlarında da etkin bir katılımcıdır. Bölüm mezunlarımız, ulusal ve küresel düzeyde etki yapan nitelikli tasarımların geliştirilmesine katkıda bulunmakta, Türkiye’de endüstri ürünleri tasarımı bölümlerinde akademik liderler olarak rol oynamaktadırlar.

Ana hedefimiz mezunlarımızın, her türlü donanımla yaratıcı, öngörülü, sosyal ve çevresel farkındalığa sahip olmalarıdır.

Araştırma ve eğitimde Yeditepe Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü bilgisayar destekli tasarım, görüntü işlem, masaüstü yayıncılık, çoklu ortam sunumları ve veri analizi çalışmaları için sıklıkla güncellenen kendisine ait bilgisayar laboratuarlarından yararlanmaktadır. Ayrıca bölüm, üç ayrı kattan oluşan ahşap, metal, plastik, seramik ve bilgisayar destekli üretim ve hızlı prototipleme atölyesi, en son teknolojiler ile güncellenen üç boyutlu baskı donanımlarını bünyesinde barındırmakta ve aktif olarak kullanmaktadır.