Aday Öğrenciler


►Bölüm Başkanı Mesajı

► Akademik Kadro

► Fotoğraflarla Mimarlık Fakültesi

► Fotoğraflarla Yeditepe

► Yeditepe'de Sosyal Yaşam

Tanıtım Filmi


Çağdaş dünyanın hızlı kentleşme sürecinde her geçen gün doğa ile insan arasında kopukluk giderek artıyor. Bu sorunun önlenmesi ve giderilmesi noktasında Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı çalışma alanının önemi giderek daha ön plana çıkıyor. Bölümümüz alanında ulusal ve uluslararası düzeyde yetkin, gelişmelere açık ve doğaya saygılı, tasarımcı bireyler yetiştiriyor.
Çalışma alanları ise kent içi ve dışındaki tüm özel ve kamusal açık alanların planlaması ve değişik ölçeklerde uygulamaların hayata geçirilmesini kapsıyor. Bu çerçevede ele alınan konular arasında her ölçekte kentsel tasarım/dönüşüm projeleri, kent parkları, kent meydanları, sahil düzenlemeleri, tatil köyleri ve turizm alanlarının çevre düzenlemeleri, doğal ve kültürel koruma alanları vb. sayılabilir. Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlarına duyulan ihtiyacın büyümesine paralel olarak iş olanakları da hızla artıyor.
Öğrencilerimiz farklı üniversitelerle kurduğu bağlantılar ve karşılıklı Exchange ve Erasmus anlaşmaları sayesinde yurt dışı deneyimlerine sahip oluyorlar.ÇALIŞMA ALANLARI
Mezunlarımız; Peyzaj Mimarlığı, Kentsel Tasarım ve Şehircilik, Mimarlık ve İnşaat ofislerinde çalışabildikleri gibi; Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü gibi birçok kamu kurumunda da görev alabilirler.

►Mezunlarımız


► E - Broşür

►Tercih Robotu

► Başvuru Koşulları

► Burs Olanakları

► Kontenjan ve Puanlar

► Kayıt

► Konaklama

► Ücretler

► Sıkça Sorulan Sorular

► Lise Yaz Okulu

► İngilizce Yaz Kampı


Yeditepe Üniversitesi Tanıtım Günleri bu yıl 1 - 17 Ağustos 2018 tarihlerinde hafta sonu dâhil 09.00 - 17.30 saatleri arasında Üniversitemiz 26 Ağustos Yerleşimi Sosyal Tesisler Binası -1. katta gerçekleştirilecektir.

Tanıtım Günleri süresince kampüsümüzü ziyaret edecek adaylar; Yeditepe Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri ile tanışarak; akademik eğitim, burslar, kampüs olanakları, laboratuvar altyapısı, Erasmus – Exchange anlaşmaları, öğrenci kulüpleri gibi pek çok önemli konuyu yerinde inceleme şansına sahip olacak.

Üniversite Adayları, Yeditepe Üniversitesi tarafından geliştirilen Geleceği Planla tercih platformunu kullanarak; Vakıf ve Devlet Üniversitelerinin son 3 yılı kapsayan KontenjanBaşarı SırasıPuanAkademisyen Sayısı ve Ders Programlarını inceleyerek, kendi tercih listelerini oluşturabilecekler.

► Üniversite Ulaşım

 

Sosyal Medyada Fakültemiz

         

 

 

 


21. yüzyılın başından itibaren dünya nüfusunun yarıdan çoğu şehirlerde yaşar hale gelmiştir. Tüm dünyayı etkileyen kentleşme süreçleri, şehirlerin detaylı planlama ve tasarım aşamalarından geçmesini gündeme taşımış, kentsel arazi kullanımına stratejik bir konum kazanmıştır. Tüm bu gelişmeler yüksek yaşam standartlarına ulaşmak isteyen kentlerin disiplinler arası profile sahip ekiplerle hareket etmesi gereğine işaret etmektedir. Bölümün Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı olarak güncellenmesi çevrenin bir bütün olduğu düşüncesinden yola çıkarak Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı dallarını ortak noktalarını vurgulayan yeni bir anlayış yaklaşımının benimsenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu haliyle Yeditepe Üniversitesinin bulunduğu lokasyonun Türkiye’nin en büyük metropol alanı olması öğrencilerin lisans eğitimi boyunca Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı disiplinlerini bütün olarak ele alıp çözüm getirebileceği projelere olanak sağlayacak ve mezunlarımızın bu konularda daha etkin hizmet vermesine olanak sağlayacaktır.

Bölüm mezunları modern şehirlerin ihtiyaçlarına cevap verebilen ve yeni yaşam bölgeleri geliştirebilen Kent Tasarımcısı ve Peyzaj Mimarlarıdır. Yerel yönetimler, belediyeler, resmi kuruluşlarda görev alabilirler, ayrıca kentsel tasarım, peyzaj mimarlığı ve mimarlık büroları ile planlama büroları, fidan üretim ve yetiştirme tesisleri mezunlarımızı tercih edecek başlıca kurumlardır. Ayrıca birikimlerini Türkiye’deki serbest sektörde girişimci olarak değerlendiren mezunlarda yetişecektir.

Bölümümüz 2000 yılından beri toplam 184 adet mezun vermiştir. Mezunlarımız proje, planlama, uygulama gibi sektörlerin yanı sıra akademik alanlarda da çalışmalarını sürdürmektedirler. Mezunlarımızın yüksek öğrenim gördüğü ve çalıştığı kurumları görmek için tıklayınız.